Sıkça Sorulan Sorular

Görsel Anlatımlı Videolar

 

Erkeklerde Meme (Göğüs) Büyümesi

Meme Büyümesi Neden Olur ?

Erkekte meme büyümesinin çok fazla nedenivardır ancak çoğunlukla neden saptanamaz ve idiopatik (nedeni belirlenemeyen) olarak isimlendirilir. Meme büyümesi nedenleri arasında hormonal düzensizlikler, ilaç kullanımı, kilo fazlalığı, GDO lu gıdaların tüketimi ve yanlış beslenme alışkanlıkları yer almaktadır.

Meme Büyümesi Sorunu Spor ile Geçer Mi ?

Meme büyümesi(jinekomasti) spor yaparak düzeltilebilecek bir sorun değildir. Ancak yine de ben hastalarıma ameliyat öncesi spor yapmalarını öneriyorum. Bunun tek nedeni ise insanların kafasında spor yapınca sorun çözülebilir düşüncesi olmasıdır. Dolayısıyla jinekomasti sorunu spor yaparak düzelebilecek bir sorun değildir.

Ben hastalarıma ameliyattan 7-10 gün sonra spora başlamalarını ameliyat neticesini daha iyi hale getirebilmek için, fit bir vücut elde edebilmek için öneriyorum

Erkeklerde Meme Sarkması Sorunu

Erkeklerde meme sarkması çoğunlukla sık kilo alıp verenlerde, hala kilo fazlası olanlarda derinin elastik kabiliyetinin azaldığı hastalarda karşılaştığımız bir tablodur. Özellikle kilo dalgalanmaları, spor yapma alışkanlığı olmayan insanlarda sarka riskini belirgin olarak artırmaktadır.

Erkek Memesinde Yağlanma Nedeni

Erkeklerde meme yağlanmasının en önemli nedeni kilo fazlası olmasıdır .Erkekte göğüs dokusu sıklıkla yağ dokusu ve meme dokusu(süt bezleri) içeriği barındırır. Yağ dokusu ve meme dokusu oranları her hastada farklıdır ama hepsinde de bulunmaktadır. Meme dokusunun var olmasının nedeni sıklıkla hormonal dengesizlikler, GDO lu gıda tüketimi ve fast food(hamburger) tüketiminin fazla olmasıdır. Ancak yağ dokusu fazlalığının en belirgin nedeni kilo fazlası olmasıdır.

Erkeklerde Meme Büyüklüğü Ölçüsü Ne Olmalı ?

Erkeklerde meme büyüklüğünün belli bir oranı bulunmamaktadır. Burada önemli olan aynanın karşısına geçtiğinizde memenizde büyüklük görme durumunuzdur. Bunu daha detaylı değerlendirebilmek için göğüs kaslarınızı kasıp üzerindeki dokunun miktarı, hareket edip etmediğini değerlendirmeniz gerekir. Göğüs kaslarınızı kastığınızda kas üstü doku hareket ediyorsa az ya da çok jinekomasti hastalığınız var demektir

Erkeklerde Meme Büyümesinin Önüne Nasıl Geçilir ?

Erkeklerde meme dokusu büyüklüğünü engelleyebilmek için en önemli iki kriter ideal kilonuzda olmanız ve düzenli spor yapma alışkanlığı edinmektir. Vücut ağırlığınıza dikkat etmeden ya da düzenli spor yapmadan jinekomasti sorunu oluşumunu engelleyemezsiniz ya da oluştuğunda çözemezsiniz.

Göğüs Büyümesini Jinekomasti Atleti Çözüm Olur Mu?

Jinekomasti atleti kullanımı bayanlardaki korse kullanımı gibi görüntüyü sadece gizler yani kamuflaj yapar, ancak asla çözüm olmaz. Ancak esas sorun jinekomasti atleti altında net şekilde kalmaya devam eder. Özellikle yaz aylarında havuza, denize girerken yine aynı özgüven sıkıntılarını yaşamaya devam edersiniz.

Tek Meme Ucunda Şişkinlik Varsa Ne Yapılmalı ?

Nadiren de olsa sadece meme ucunda şişlik durumu ile de karşılaşabiliyoruz. Meme ucu şişkinliği çoğunlukla meme dokusu( süt bezi) ağırlıklıdır. Bu durumu da geliştirdiğimiz 3-D ameliyat tekniği ile başarıyla çözümleyebiliyoruz.

Jinekomasti ameliyatında Vaser Yöntemi Kullanılıyor Mu ?

Jinekomasti ameliyatlarımın neredeyse tamamında kendi geliştirdiğim 3-D ameliyat tekniğini uyguluyorum ve bu tekniğin içinde zaten Vaser Lipo Hi Def yöntemi yer almaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Tekrar Büyüme Olur Mu ?

Bu durum jinekomasti ameliyatı olan hastaların maalesef başına nadir olmayacak şekilde gelmektedir. Ancak bizim uyguladığımız 3-D tekniğinde %99,9 tekrar büyüme ile karşılaşmıyoruz. Bu teknikte 3 boyutlu olarak göğüs kafesi yeni baştan şekillendirilmektedir ve göğüs kasının(pektoral kas) ortaya çıkarılması üzerine dayanmaktadır.

İleri Düzeyde Meme Büyümesi Olmayan Hasta Ameliyat Olmalı Mı ?

Jinekomasti değerlendirmesinde değişik evreler söz konusudur. Evre 1 hastalar hafif jinekomastisi olan vakalardır ve görsel rahatsızlık hissediyorlarsa tabii ki ameliyat olmaları gereklidir. Ameliyat kararı vermek için illaki çok büyük memeye sahip olmak bence gerekmez.

Kaç Gün İçinde Ameliyatımı Bitirip Tekrar Memleketime Dönebilirim ?

Bizim uyguladığımız teknikte hasta aynı gün bile evine, yaşadığı yere dönebiir. Uçak yolculuğu yapabilir. Elbette risk sıfır değildir ancak sıfıra yakın olduğunu söyleyebilirim.

Devlette veya Özelde Olmanın Farkı Var Mı ?

Teknik olarak devlette veya özelde bu ameliyatı olabilirsiniz. Jinekomasti ameliyatı estetik bir ameliyat olduğu için devlette veya özelde sağlık güvencenizi(SGK ya da Özel sağlık sigortaları) kullanarak bu ameliyatı yasal olarak olamazsınız.

Devlet ya da özel, ameliyatı nerede olursanız olun en önemli nokta ameliyatınızı yapacak cerrahın tecrübesi, cerrahi yetenekleri olacaktır. Hasta olarak sizlerin en iyi cerrahı bulma gibi bir amacınızın olmasını öneririm.

Bir Kez Yapınca Tekrar Büyüme Riski Var Mı ?

Bu durum jinekomasti ameliyatı olan hastaların maalesef başına nadir olmayacak şekilde gelmektedir. Ancak bizim uyguladığımız 3-D tekniğinde %99,9 tekrar büyüme ile karşılaşmıyoruz. Bu teknikte 3 boyutlu olarak göğüs kafesi yeni baştan şekillendirilmektedir ve göğüs kasının(pektoral kas) ortaya çıkarılması üzerine dayanmaktadır.

Erkek Memesinde ki Büyüme Bir Hastalığa Mı İşaret ?

Nadiren erkek memesindeki büyüme hastalıkların işaretçisi olabilir. Örneğin Hipofiz adenomlarında (hipofiz beyin içinde hormanların salgılanmasını düzenleyen bir dokudur) jinekomasti sorunu ile karşılaşabiliriz. Böyle durumlarda önce hipofizdeki sorunun değerlendirilmesi ve tedavisi yapılmalıdır, sonrasında jinekomasti ameliyatı rahatlıkla yapılabilir.

3d Jinekomasti ile Vaser liposuction jinekomasti arasındaki fark ?

3-D jinekomasti tekniği kliniğimizde bu sorun için geliştirilmiş, sonuçları çok başarılı olan ve içeriğinde de Vaser Lipo kullanımını barındıran bir tekniktir.

Erkek Memesinde Ki Büyüme Gittikçe İlerler Mi ?

Erkek memesindeki var olan büyüme hastanın kilosu arttıkça ilerler,  hormonal bir sorun varsa ilerleyebilir. Dolayısıyla tanı oluşturulduktan sonra tedavi için yavaş davranılmamasını öneririm.

Ergenliğini Tamamlamamış Hasta, Ameliyat Edilir Mi ?

Nadiren ergenliğini tamamlamadan jinekomasti ameliyatı yapıyoruz. Burada önemli olan nokta bu hastaların tarafımıza Endokrinoloji uzmanları tarafından yönlendirilmiş olmasıdır. Hormonal değerlendirmesi Endokrinoloji uzmanı tarafından yapılmamış hastalar ergenlik dönemini tamamlamadan ameliyat edilmemelidir.

Erkek Memesindeki Büyümenin Psikolojiye Etkisi

Jinekomasti tablosunun hastanın psikolojisine ve özgüvenine olan negatif etkisi bence bu ameliyatları olmanın-yapmanın en önemli etkenidir. Bu hastaların kendini feminen bir tablo içine sokması özgüvenlerinde ciddi kayba ve nihayetinde kendilerini eve hapsetmeye kadar içe kapanık bir duygu duruma sürüklemektedir.

Ameliyat Sonrası Memede Bir Orantısızlık Olur Mu ?

Tecrübeli ellerde ameliyat sonrası sağ-sol asimetrisi ya da orantısızlık durumuyla karşılaşılmaz. Dolayısıyla bizim vaka grubumuzda bu tarz bir durumla neredeyse hiç karşılaşmayız. Nadiren var olan asimetriler ameliyattan kaynaklı değil göğüs kafesinin farklı yaratılmasından dahi olabilir.

Kortizon Kullanan Kişi Ameliyat Olabilir Mi ?

Kortizon vücudumuzda da salgılanan kabaca stresle başetmemizi sağlayan bir hormondur ve ameliyat olmaya engel değildir. Ancak bazan jinekomastinin nedeni yüksek doz kortizon kullanımına bağlı olabilir, işte bu durumda ameliyatın kortizon tedavisinin sonuna bırakılmasında fayda vardır.

Erkek Göğsünü Küçültmeye Yardımcı Egzersiz Var Mı ?

Hiçbir egzersiz selektif olarak göğsü küçültmeye yardımcı olmaz, ancak göğüs kaslarını(pektoral kas) geliştirecek hareketler kötü görüntüyü nispeten azaltır.

Jinekomasti Ameliyatı Olacak Bir Kişinin Yapması Gereken Tahlil Film v.s Var Mı ?

Ameliyat öncesinde kan tablosunu ve kanama-pıhtılaşma durumunu değerlendirecek tahlillerin yapılması gerekir. Bunun dışında meme ultrasonu yapılabilir ama tecrübeli ellerde muayene ederek bile yağ dokusu-meme dokusu değerlendirmesi net olarak yapılabilir.

Ameliyat Oldum Memelerim Yine Büyüdü. Tekrar Ameliyat Olmalımıyım ?

Başka bir merkezde ameliyat oldunuz ve tekrar memeleriniz büyüdü; Bu durumda da geliştirdiğimiz  3-D ameliyat tekniği ile size yardımcı olabiliriz ve yüksek başarı oranı elde edebiliriz.

Yan Etkileri Var mı?

Jinekomasti ameliyatının riski yoktur ama her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatında komplikasyon riskleri bulunmaktadır. Ancak yine de uyguladığımız teknik çok güvenilir olduğu için komplikasyon riski çok çok düşüktür.

Dikiş İzleri Belirgin Kalıyor Mu?

Bizim uyguladığımız teknikte zaten göğüs ucuna hiçbir kesi yapmıyoruz. Alt tarafta yaptığımız ortalama 7-8 mm uzunluğunda kesi ise %99 kayboluyor.

İyileşme Süreci Uzun Mu Sürüyor?

Ameliyat sonrası iyileşme süresi çok kısadır, ameliyattan 3-4 saat sonra taburcu olabilirsiniz ve hemen hemen hiç ağrınız olmaz.

Kaç Gün Çalışamıyoruz?

Hastaların bir kısmı aynı gün bile iş yaşantılarına dönebiliyor ancak benim önerim 2 gün sonra banyolarını yaptıktan sonra iş ve sosyal yaşantılarına dönmeleri şeklindedir.

Ameliyat Şart Mı İlaç Tedavisi İle Olur Mu?

Jinekomasti hastalığında ilaçla tedavi olasılığı maalesef yoktur, tek çözüm yolu ameliyat olmaktır.

Jinekomasti Hormon Dengesizliğinden Mi Kaynaklanıyor ?

Jinekomastinin çok fazla nedeni vardır ancak her zaman gerçek bir neden saptanamaz. Hormon dengesizliği ise jinekomastinin oluşum nedenlerinden bir tanesidir.

Anestezi Kullanılmadan Ameliyatın Olması Mümkün mü ?

Jinekomasti ameliyatı genel anesteziyle, lokal anesteziyle ve lokal anestezi+sedasyonla yapılabilir. Yani her halukarda bir anestezi uygulamak gerekir.

Tek Taraflı Meme Büyümesi Tedavisi Yine Ameliyat Mı ?

Jinekomasti olgularında sıklıkla asimetrik görüntü ile karşılaşılabilir, sadece tek taraflı jinekomasti ise oldukça nadirdir. Ancak tedavisi yine de ameliyat olmaktır.

Ameliyattan Sonra iz Kalması Söz Konusu Mu?

Jinekomasti ameliyatından sonra %99 iz ile ilgili sorun yaşanmaz. Erken dönemlerde biraz kızarıklık görülür ancak süreç içinde bu kızarıklık solar ve belli belirsiz hale gelir.

Erkeklerde Meme Ucunda ki Kahverengi Olan Yerin Fazla Büyük Olması

Erkeklerde  meme ucundaki kahverengi bölge( Areola olarak isimlendirilir) nadiren de olsa büyük olabilir. Burada önemli olan nokta ne kadar büyük olduğudur. Erkeklerde areola çapının ortalama 2 cm civarında olması gerekir. Bundan daha büyük olduğu durumlarda eğer hastada rahatsızlık hissediyorsa areaola küçültme işlemi jinekomasti ameliyatı esnasında yapılabilir. Kesi çizgisi kahverengi bölgeyle normal deri bileşkesinde olacak şekilde ideal çap ayarlanarak areola yeniden şekillendirilir.

2-3 Ay Sonra Yağlanabilme İhtimali Varmış Bunun Garantisini Veriyor musunuz ?

Jinekomasti ameliyatından sonra final görüntüye ulaşabilmek için 2-3 aylık bir zamana ihtiyacımız vardır. Bu süreyi geçirdikten sonra %99.9 tekrar yağ dokusu birikimi ya da jinekomasti görüntüsünün ortaya çıkma olasılığı yoktur.

Pectus Carinatum (güvercin göğüs) Ne Demek ?

Pectus Carinatum(Güvercin Göğüs) göğüs kafesindeki kemiğin dışarı doğru çıkıntılı olması demektir. Bu sorun çözümü olan bir sorundur ve Göğüs Cerrahisi uzmanları tarafından başarıyla yapılabilmektedir.

Fazla doku alınan göğüs için yağ doku vs. koyarak çukurluğu gidermek mümkün mü…

Çok nadir de olsa göğüs bölgesi şekillendirilirken fazla yağ dokusu alınması nedeniyle çökme olan hastalar bana başvuruyor. Bu sorunun çözümlenmesinde yağ enjeksiyonu yaparak yardımcı olabiliyoruz ve yüzey dengesizliklerini gideriyoruz.

Erkek Memesi Büyümesi için Bir yeme içme programı var mıdır?

Erkek memesi büyümesinde yani jinekomasti olgularında göğüs bölgesinde biriken yağ dokusu aynı bayanlardaki basen sorunu gibi sağlıklı beslenmeyle ya da egzersizle çözümü çok zor olan, hatta imkansıza yakın olan bir tablodur. Dolayısıyla yeme-içme programı ile jinekomasti sorunu çözümlenemez.

Soğukta küçülüyor sıcakta buyuyor Nedeni Ne Olabilir

Areola bölgesinin büyüklüğü sempatik-parasempatik sinir sistemi nedeniyle soğuk ya da sıcakta değişiklik gösterir ve bu normal bir durumdur.

Bu Sayfa 3.324 kez Ziyaret Edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , , , , , , , ,

6 comments:

özcan11 Kasım 2016 at 22:20Reply

Bu tip ameliyat için çok fazla açıklayıcı blgi vermişsiniz teşekkürler
ücret hakkında ortalama Bilig alabilirmiyim

Op Dr. Ali Mezdeği16 Mayıs 2017 at 12:05Reply

Ücret bilgisi için WhatsApp Hattımız
0543 241 3 241
Bu hattan yazabilir randevu fiyat ve ameliyat hakkında tüm bilgileri danışman arkadaşlarımıza sorabilirsiniz.

Sercan Apak9 Ocak 2017 at 12:12Reply

Iyi günler,

Jinekomasti ameliyati olmayi düsünüyorum.
Bana Bilgi verebilirmisiniz ve neler dikkat etmem gerekiyor.
En yakin Randevu nezaman olur? Subatin sonlarinda ameliyat olmagi düsünüyorum.

Ameliyat fiyatlari ne kadar?

Selamlar

Op Dr. Ali Mezdeği16 Mayıs 2017 at 12:06Reply

Merhaba Sercan bey ;
WhatsApp Hattımıza Yazarak tüm sorularınızı danışman arkadaşlarımıza iletebilirsiniz.
0543 241 3 241
Sağlıklı günler dilerim

Ulaş12 Şubat 2017 at 21:45Reply

Verdiğiniz bilgiler fazlasıyla soruları cevaplıyor, böyle bir ameliyat sizin tarafınızdan yapıldığı taktirde ortalama maliyeti ne olur?

Teşekkürler.

Op Dr. Ali Mezdeği16 Mayıs 2017 at 12:07Reply

Ulaş bey merhaba ;
Ameliyat fiyatını maalesef internet üzerinden veremiyoruz. Ama
WhatsApp Hattımız : 0543 241 3 241
Bu hattan tüm soru ve fiyat bilgisine anında ulaşabilirsiniz.
Danışman arkadaşlarımızın hattın ucunda olacaklar.
İlginiz için teşekkür ederim.